Pytanie:
Rób szybkie notatki bez przerywania bieżącej aktywności
unor
2014-03-11 18:13:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kiedy jestem w trakcie i mam pomysł, chcę to zanotować bez przerywania tego, co robię.

Żądany przepływ pracy: dodawanie notatki

 1. Naciskam klawisz (lub kombinację klawiszy).
  (powinno działać wszędzie: podczas przeglądania, pisania, oglądania wideo itp.)

 2. Otworzy się okno notatki.
  (tylko jedno pole tekstowe, bez tytułu / kategorii / itp.)
  (musi być puste)
  (nie musi być GUI)

 3. Wprowadzam notatkę.

 4. Naciskam np Enter , aby zapisać notatkę.
  (okno musi zamknąć się automatycznie)

Przeglądanie notatek

 • Tylko prosta lista / tabela wszystkich zapisanych notatek.
  • Zwłaszcza nie tylko pliki tekstowe, które musiałbym otwierać osobno, aby przeczytać ich zawartość.
 • Powinien wyświetlać datę / godzinę zapisania notatki.
 • Powinien oferować szybki sposób usuwania notatek.
 • Nie ma potrzeby edytowania notatek.

Wymagania formalne

Rozwiązanie musi być FLOSS i działać natywnie na GNU / Linux .

Niekoniecznie jest to poprawna odpowiedź, jeśli ma być w systemie Linux, ale czy masz telefon komórkowy? Istnieje wiele aplikacji do sporządzania notatek dostępnych dla każdego systemu operacyjnego. (W przypadku Androida używam Google Keep, który ma ładny widżet na ekranie głównym)
Trzy odpowiedzi:
Gilles 'SO- stop being evil'
2014-03-12 13:24:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Brzmi jak praca dla Emacsa!

Zainstaluj Emacsa przez menedżera pakietów swojej dystrybucji.

Emacs jest wyposażony w Tryb zapamiętywania , który robi prawie to, co chcesz. (Zauważ, że na Wiki Emacsa jest wiele komplikacji, na których nie zależy ci, ponieważ jest to dla starszych wersji Emacsa. Tryb Remember jest dołączany od wersji 23. Emacsa).

Aby zacząć robić notatki, uruchom następującą komendę powłoki:

 emacsclient -a "" -e "(let ((pop-up-frame-alist \` ((system-okna. x) (display. \ " $ DISPLAY \ "), @ pop-up-frame-alist))) (Remember-other-frame))" 

(mając tylko -e "(Remember-other -frame) ” nie działa, jeśli Emacs nie wyświetla jeszcze okna z powodu złej interakcji między trybem serwera a tworzeniem ramek.) Możesz dodać inne parametry ramki na tej liście, ze składnią (NAZWA. WARTOŚĆ) . Na przykład, aby ustawić mniejszą wysokość:

 emacsclient -a "" -e "(let ((pop-up-frame-alist \` ((system-okna. X) (display . \ "$ DISPLAY \") (wysokość. 8), @ pop-up-frame-alist))) (Remember-other-frame)) " 

Powiąż to polecenie powłoki z klucz w menedżerze okien lub środowisku graficznym; każdy ma na to swój własny sposób, więc nie mogę ich wszystkich opisać.

Emacs uruchomi się, jeśli jeszcze nie jest uruchomiony, i pojawi się nowe okno Emacsa pokazujące pusty plik. Gdy skończysz robić tę notatkę, naciśnij dwukrotnie Ctrl + C . Jeśli chcesz zmienić to przypisanie klawisza, możesz to zrobić w swoim .emacs , na przykład używając Ctrl + Return , użyj tego kodu :

 (require 'zapamiętaj) (określ mapę trybu zapamiętywania klucza [C-return]' zapamiętaj-finalizuj) 

Jeśli chcesz zapisz jakiś tekst z innej aplikacji, skopiuj go do schowka i uruchom to polecenie (które możesz również powiązać z klawiszem):

 emacsclient -a "" -c -e " (zapamiętaj-schowek) ” 

Za pomocą tego polecenia musisz dwukrotnie nacisnąć Ctrl + C , a następnie zamknąć okno.

Notatki są zapisywane w pliku ~ / .notes (każda nowa notatka jest dołączana do tego pliku). Nagłówek zawierający ** i bieżącą godzinę jest automatycznie dodawany na początku notatki.

Aby przeglądać notatki, po prostu otwórz ~ / .notes w swoim ulubionym edytorze tekstu (takim jak Emacs).

Jeśli chcesz zapisać notatki w innym pliku, dodaj taką linię do swojego ~ / .emacs :

 (setq Remember-data-file "/ path / to / notes / file") 

Czego brakuje trybu zapamiętywania po wyjęciu z pudełka, to bardzo wygodny sposób na usunięcie pojedynczej notatki. Możesz oczywiście zaznaczyć tekst i usunąć go. Oto funkcja służąca do usuwania bieżącej notatki, a także trochę infrastruktury umożliwiającej powiązanie jej z klawiszem podczas przeglądania pliku notatek. Umieść ten kod w swoim ~/.emacs.

 (defun Remember-current-note-scope () (save-match-data (save-excursion (end -of-line) (let ((beg (search-backward (concat "\ n" zapamiętaj tekst-lidera)))) (forward-char) (cons beg (if (search-forward (concat "\ n" pamiętaj -leader-text) nil t) (- (point) 1 (długość zapamiętaj-tekst-lidera)) (point-max))))))) (defun Remember-mark-current-note () (interaktywne "@" ) (let ((bounds (zapamiętaj-bieżący-zakres-notatki))) (set-mark (car bounds)) (goto-char (cdr bounds)))) (defun Remember-delete-current-note () (Interactive "@ *") (let ((bounds (zapamiętaj-bieżący-zakres-notatki))) (usuń-region (granice samochodu) (ograniczenia cdr)))) (defvar zapamiętaj-notatki-tryb-mapa (let ((mapa (make-sparse-keymap))) (define-key map "\ Cc \ Cd" 'Remember-delete-current-note) map) "Keymap for Remember Notes mode." tryb tekstowy "Notatki" "Główny tryb przeglądania Re notatki członków. \\ {Remember-notes-mode-map} "(require 'Remember))
(add-to-list 'auto-mode-alist' ("/ \\. notes \\ '". Remember-notes-mode)) 
Nie mogę uwierzyć, że po prostu to zagłosowałem. Proszę, nie mów reszcie moich purystycznych przyjaciół z „vim”.
Dzięki Gilles, brzmi dobrze! Jednak jeszcze [nie mogę zmusić tego do działania] (http://unix.stackexchange.com/q/119871/21962).
Dzięki za [twoją pomoc] (http://unix.stackexchange.com/a/119891/21962), to działa teraz. (Z wyjątkiem wariantu z „pamiętaj-schowek”, ale nie jestem pewien, czy tego potrzebuję, ponieważ wydaje się, że wklejanie zawartości schowka za pomocą * C-y * podczas otwierania notatki).
@unor Ten sam problem dotyczy `Remember-clipboard`, nie wie, że powinien kopiować ze schowka X po wywołaniu z emacsclient. Zredagowałem tutaj moją odpowiedź, aby użyć niezręcznego obejścia „-c”.
Michaël
2015-02-25 03:32:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wydaje mi się, że Tomboy z pewnością spełni swoje zadanie. Fragment ze strony internetowej:

Tomboy to aplikacja do robienia notatek na komputery stacjonarne dla systemów Linux, Unix, Windows i Mac OS X. Prosta i łatwa w użyciu, ale może pomóc w uporządkowaniu pomysłów i informacje, z którymi masz do czynienia na co dzień.

Ważne funkcje

 • Podświetlanie tekstu
 • Sprawdzanie pisowni w tekście
 • Automatyczne łączenie stron internetowych Adresy e-mail &
 • Cofnij / ponów
 • Styl czcionki Rozmiar &
 • Listy punktowane
 • Synchronizacja notatek na kilku komputerach

Wiązanie w stylu Emacsa może być używane i ma kilka wtyczek. Jeśli chodzi o listę bez konieczności otwierania notatek, wszystkie notatki można wyeksportować na stronę HTML. To wszystko może być jednak zbyt wymyślne dla twoich potrzeb.

Dzięki, to wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Mogę ustawić [klawisz skrótu] (https://help.gnome.org/users/tomboy/stable/hotkeys.html.en) dla „Utwórz nową notatkę”, a naciśnięcie klawisza Escape zamyka notatkę (zostaje zapisana automatycznie) .
Firelord
2015-07-05 02:40:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

KNotes może być dobrym wyborem. KDE.org ma następujący opis:

KNotes to program, który umożliwia pisanie komputerowego odpowiednika karteczek samoprzylepnych. Notatki są zapisywane automatycznie po wyjściu z programu i wyświetlają się po uruchomieniu programu.

Tutaj jest przewodnik, jeśli interesuje Cię jego szczegółowa

Jeśli chodzi o cel, KNotes jest częścią aplikacji KDE, więc jest to domyślnie oprogramowanie FLOSS i działałby w systemie GNU / Linux, o ile spełnione są jego zależności.

Użycie

Wiąż KNotes z kluczem w twoim środowisku graficznym. Używanie klawisza skrótu ma jedną wadę, że aplikacja musi zostać zainicjowana za pierwszym razem, po czym będzie znajdować się na pasku zadań na pulpicie, aż ją zamkniesz .

Można go wywołać wszędzie za pomocą kombinacji klawiszy, podczas korzystania z terminala, oglądania filmów, przeglądania StackExchange itp.

Domyślnym klawiszem zamykającym notatkę jest Esc .

Co więcej?

Kliknij jego ikonę na pasku zadań, a wyświetli się lista notatek zrobionych w formacie „Data i godzina”. Kliknięcie Pokaż wszystkie notatki powoduje wyświetlenie ich wszystkich, każda w nowym oknie.

Porozmawiaj o Usuń , możesz to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy pasek tytułu notatki i wybranie opcji Delete”.

Ponadto, jeśli zastanawiasz się, gdzie przechowuje notatki, spójrz na $ HOME / .kde / share / apps / knotes / notes.ics .To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...