Pytanie:
Oprogramowanie do obróbki zdjęć z obsługą formatu RAW w systemie Linux
Angelo Fuchs
2014-02-05 15:26:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Szukam oprogramowania, które może odczytać surowe dane z moich aparatów (Cannona i Nikona) i w którym mogę dostosować różne kanały kolorów, odcień i nasycenie itp. przed przetransportowaniem surowego do wspólnego formatu (tj. TIF).

Ponieważ nie mam obecnie tak mocnej maszyny, w odpowiedzi należy podać wymagania (pamięć RAM, procesor itp.).

Rozważam zakup Sony S5 Pro również i ze specjalną matrycą na chipie wolałbym wiedzieć, czy zalecane oprogramowanie również to obsługuje.

możliwy duplikat [Alternative to Adobe Photoshop Lightroom?] (http://softwarerecs.stackexchange.com/questions/291/alternative-to-adobe-photoshop-lightroom)
Trzy odpowiedzi:
#1
+6
danijelc
2014-02-07 18:44:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Polecam Darktable, który jest aplikacją do obróbki zdjęć i programistą RAW.

Darktable - Ligroom mode

Podstawowe funkcje Darktable to:

 • Darktable działa w systemach GNU / Linux / GNOME, Mac OS X / macports i Solaris11 / GNOME.
 • W pełni nieniszcząca edycja.
 • Wszystkie podstawowe funkcje darktable działają na 4x32-bitowych zmiennoprzecinkowych buforach pikseli, umożliwiając przyśpieszenie instrukcji SSE.
 • Oferuje akcelerację GPU przez OpenCL (wykrywanie i włączanie w czasie wykonywania) i ma wbudowaną obsługę profili ICC: sRGB, AdobeRGB, XYZ i linear RGB.
 • Importuj różne standardowe, surowe i formaty obrazów o wysokim zakresie dynamiki (np. jpg, cr2, hdr, nef, pfm, ..).
 • Fotografowanie na uwięzi.
 • Potężny system eksportu obsługuje Picasa webalbum, przesyłanie flickr, dysk przechowywanie, kopiowanie 1: 1, załączniki do wiadomości e-mail i może generować prostą galerię internetową opartą na html.
 • Darktable umożliwia eksport do niskiego zakresu dynamicznego (JPEG, PNG, TIFF), 16-bit (PPM, TIFF ) lub obrazy liniowe o wysokim zakresie dynamicznym (PFM, EXR).
 • Darktable używa zarówno plików pomocniczych XMP, jak i szybkiej bazy danych do zapisywania metadanych i ustawień przetwarzania.

Wymagania wstępne

 • * nix (przetestowano: Ubuntu, Arch Linux, Funtoo, Gentoo, Fedora, Macintosh OS X)
 • 64-bitowy system operacyjny.
 • Wymagane pakiety: libsqlite3, libjpeg, libpng, libraw (w zestawie), rawspeed (w zestawie), gtk + -2, cairo, lcms2, exiv2, tiff, curl, gphoto2, dbus-glib, gnome-keyring, fop, openexr
 • Co najmniej 4 GB fizycznej pamięci RAM oraz 4 do 8 GB dodatkowej przestrzeni wymiany.

Darktable - Darkroom mode

Wygląda pięknie, ale nie mam zbyt dużo pamięci RAM (i nie mogę mieć tak dużo na moim komputerze).
Cóż, to naprawdę całkiem niezłe oprogramowanie, biorąc pod uwagę, że jest to darmowy program typu open source, po prostu niesamowite.
#2
+6
Izzy
2014-02-05 21:48:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

RawTherapee to darmowy edytor plików RAW o otwartym kodzie źródłowym, również zawierający wiele funkcji. Ponieważ rzadko używam obrazów RAW, nie mogę powiedzieć, jak wypada to na tle LightZone (zalecanej przez Olli), ale na pewno warto się temu przyjrzeć. To oprogramowanie jest dostępne jako darmowe pobranie (bez rejestracji).

Wymagania różnią się w zależności od wersji, więc możesz wybrać „starszą wersję”, aby spełnić wymagania silna maszyna ”. Niestety, nie są one wymienione obok odpowiednich plików do pobrania, więc może to być trochę trudne do rozgryzienia. Wersja 2.4.1 np. wymienia 512 MB RAM, rozdzielczość ekranu 1024x768 jako minimalne wymaganie (obecnie numery wersji to 4.x, ale nie mogłem znaleźć specyfikacji na ten temat).

Znajdź dodatkowe informacje w Wikipedii.


RawTherapee in action RawTherapee in action
RawTherapee w akcji (źródło: RawTherapee; kliknij obrazy dla większych wariantów)

Użyłem tego narzędzia dość dawno temu (wersja 2.3 i 2.4 wstecz następnie), więc nie mogę podać zbyt wielu szczegółów na temat nowszych wersji. Kiedy to pisałem, rzadko też mam do czynienia ze zdjęciami RAW. Jednak podobało mi się to, co RawTherapee może uzyskać nawet z prostych plików .jpg . Przestałem go używać nie z powodu „rozczarowania” (wręcz przeciwnie! Mi się podobało), ale z powodu „braku potrzeby” (i czasu). RawTherapee wydaje się być całkiem dobrze utrzymany, działał stabilnie i dawał dobre wyniki. Chociaż nigdy nie wykorzystywałem jego pełnej pojemności, byłby to mój pierwszy wybór, gdybym znowu miał do czynienia ze zdjęciami RAW.

#3
+4
Olli
2014-02-05 15:45:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Polecam Lightzone. Wymagają rejestracji przed pobraniem, co jest absurdalne. Jeśli chcesz, możesz tego uniknąć, klonując i kompilując z repozytorium github.

Zastosowanie : obróbka zdjęć, w tym kanały kolorów, odcień, nasycenie, jasność, balans bieli, kontrast itp. To nie jest zamiennik Photoshopa. Po stronie komercyjnej (i innej niż Linux) zestaw funkcji jest porównywalny z Lightroomem lub Aperture.

Pamięć : na moim komputerze, nawet z większymi folderami, 1 GB pamięci (dla Lightzone , z wyłączeniem systemu operacyjnego i innych programów) wydaje się być wystarczający. Mam Nikona D700, więc moje zdjęcia RAW mają około 25 MB - wydaje mi się, że rozmiar / rozdzielczość oryginalnych zdjęć dość mocno wpływa na wymagania pamięci.

Procesor : więcej znaczy lepiej. Ponieważ Lightzone jest zaimplementowany w Javie, nie jest lekki. Mam Intel i7 3GHz, ale od czasu do czasu jest on trochę powolny (jest to jednak wysoce subiektywne).

Kompatybilność : wcześniej miałem problemy z balansem bieli na D80 , ale to już zostało naprawione. Nie znam innych formatów RAW, ale jest dostępna baza danych.

Użyteczność : rozpoczęcie pracy zajmuje trochę czasu, ponieważ wszystko jest na paskach narzędzi, a niektóre ikony są nieintuicyjne. Ponadto niektóre funkcje - na przykład eksportowanie plików RAW do TIFF - są nieco nieintuicyjne, ale nadal są dostępne.

Formaty plików : obsługuje eksportowanie (konwersję) do formatu JPEG i TIFF. Podobnie otwiera pliki RAW, JPEG i TIFF.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...