Pytanie:
Alternatywa dla pakietu Microsoft Office dla systemu Linux?
Olli
2014-02-05 08:18:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pakiet Microsoft Office jest stosunkowo drogi i nie działa zbyt dobrze w systemie Linux.

Jest przynajmniej

 • Openoffice.org
 • LibreOffice
 • Uruchom MS Office w wine (czy to działa?)
 • Uruchom MS Office w CrossOffice ( czy to lepsze niż wino?)
 • Uruchom MS Office na maszynie wirtualnej (wymaga zarówno licencji Office, jak i Windows)

Oraz w chmurze

 • Dokumenty Google (Dysk Google)
 • Office365

Otrzymuję pliki utworzone w MS Office z innych, ale nie są one skomplikowane. Dodatkowo dopuszczalne są drobne przerwy w formatowaniu, ponieważ pliki służą głównie do przesyłania informacji, a nie do ich prezentowania np. Klientowi płacącemu w możliwie najlepszym formacie. Możliwość otwierania i eksportowania plików kompatybilnych z MS Office jest jednak koniecznością. Normalna praca na innym formacie jest w porządku.

Poza tym nie mam specjalnych wymagań dotyczących funkcji. Szukam rekomendacji dla pakietu biurowego (w tym przypadku edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, slajdów) w Linuksie. Z pewnością nie potrzebuję wszystkich dzwonków i gwizdków oferowanych przez MS Office.

Raczej irytująco, najlepsze renderowanie plików MS Office, jakie widziałem, to quickoffice dla Androida i Chromeos. Technicznie nie jest właściwy dla Linuksa, ale w niektórych przypadkach może być wart rozważenia.
Jeśli masz do czynienia tylko z plikami `docx`, konwertuj je na inny format za pomocą [pandoc] (https://pandoc.org/) (` tex`, `odt`,` rtf`, `txt`,` markdown` itp .: możesz to nazwać) tam iz powrotem może być również opcją.
Dziewięć odpowiedzi:
#1
+18
Chris Travers
2014-02-05 19:15:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest ocena, jak korzystasz z pakietu Office i do czego jest potrzebny. Uważam, że to, czego potrzebuję w aplikacjach biurowych, jest subtelnie i irytująco inne w systemie Linux niż w systemie Windows, a wiele podejść wieloplatformowych tego nie działa. Może to być częściowo związane z rzeczami, które robię z arkuszami kalkulacyjnymi i tym podobnymi, ale jest to coś do przemyślenia.

Ogólnie rzecz biorąc, będziesz mieć jedną z dwóch strategii, aby to zrobić. Wiele osób (łącznie ze mną) używa obu.

Ogólnie LibreOffice i OpenOffice są dość porównywalne. Zapewnią Ci większość drogi do podstawowych dokumentów. Idealna kompatybilność nigdy nie jest możliwa, ale w przypadku prostych dokumentów nie powinieneś mieć problemu.

Jednak jest to miejsce, w którym wychodzisz poza proste przypadki, które naprawdę potrzebujesz, aby przeprowadzić więcej badań i gdzie wybór narzędzi może się zmienić . Osobiście, ponieważ dużo robię z LaTeX-em, uważam, że większość edytorów tekstu i oprogramowania do obsługi arkuszy kalkulacyjnych jest stosunkowo niewystarczająca do niczego poza listami biznesowymi. W końcu używam Gnumeric jako arkusza kalkulacyjnego, ponieważ ma on opcję eksportu LaTeX. W istocie arkusz kalkulacyjny to mały kawałek innych rzeczy, które zwykle robisz, i ważne jest, jak to wszystko do siebie pasuje. Podobnie uważam, że Abiword jest bardzo przydatny w przypadku lekkich zadań związanych z przetwarzaniem tekstu (w tym czytania / pisania prostych dokumentów w formacie MS Office).

Dlatego zalecam, aby zacząć od LibreOffice lub OpenOffice (do wyboru), a następnie oceń, czego potrzebujesz i jakie inne narzędzia musisz dodać do swoich potrzeb.

Uważam, że muszę od czasu do czasu uzupełniać LibreOffice i Google Docs o internetowe witryny konwersji DOCX. Oczywiście nie jest to pożądane w przypadku informacji zastrzeżonych.
Hmm, jeśli dobrze to przeczytałem, to tylko ogólne wskazówki dotyczące oceny różnych produktów, a nie żadne zalecenia. Tyle że LibreOffice * lub * OpenOffice mogą być dobre.
Olli: Dwie kwestie: 1. OpenOffice i LibreOffice są najbliższymi dostępnymi pakietami MS Office w systemie Linux. Od czego zacząć (zalecenie). 2. Mogą one nie w pełni odpowiadać Twoim potrzebom, więc istnieją wskazówki dotyczące wyszukiwania kolejnych aplikacji, gdy ich potrzebujesz. Druga część to raczej zastrzeżenie do zalecenia.
#2
+12
Mohammed Joraid
2014-02-06 15:11:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

KingSoft nie powinno być pomijane na liście alternatyw. Jest dostępne na kilka platform, w tym Linux, Windows, Android i iOS (wkrótce).

Witryna Linux.

Wypróbowałem wersję dla systemu Windows i moim zdaniem jest ona:

 • Bezpłatna
 • Ładny i łatwy w użyciu.
 • Bardzo podobny wygląd i działanie do MS Office 2007, np. przycisk strony głównej, wstążki i menu z pewnymi różnicami
 • Stosunkowo lżejszy i szybszy do załaduj
 • Otwiera wiele dokumentów na kartach przy użyciu tego samego okna

I działa od dziesięcioleci. Używam go, ponieważ jest darmowy i szybki do pobrania i zainstalowania. Nie jest to jednak takie oryginalne; wyczuwasz gdzieś ducha MS Office. Niektórzy lubią to nawet bardziej niż biuro MS; przeczytaj tę recenzję.

Zrzuty ekranu z losowych stron internetowych:

Kingsoft Napisz:

Write

Arkusz kalkulacyjny Kingsoft:

SpreadSheet

Prezentacja Kingsoft: Presentation

UPDATE 2015/08/05

W obliczu pewnych problemów z najnowszą wersją podczas używania jej z językiem arabskim (od prawej do lewej RTL), wyrównanie poszło od razu (dokument był edytowany przy użyciu słowa MS Office). Najprawdopodobniej trzeba ustawić pewne ustawienia.

Należy pamiętać, że Kingsoft Presentation czasami powoduje bałagan w prostych slajdach Powerpoint.
#3
+10
mirabilos
2014-02-05 19:52:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest SoftMaker FreeOffice, czyli bezcenna, mniej funkcjonalna wersja pakietu SoftMaker Office.

Jest to produkt komercyjny ( Wersja FreeOffice jest po prostu bezpłatna), więc zawiera pewną ilość testów, spójność (przez mały, przypominający katedrę zespół programistów) i wysiłek, który może być lepszy lub gorszy niż rozwinięty bazar te (tak naprawdę uważam, że oba mają mocne i słabe strony), więc proponuję ocenić wszystkie sugestie.

SoftMaker FreeOffice może ładować dokumenty Microsoft OfficeOpenXML (DOCX, XLSX, PPTX), ale tylko wersja komercyjna może je zapisać . Wszystkie wersje mogą ładować i zapisywać starsze formaty Microsoft Office (DOC, XLS, PPT), PocketWord (Windows Mobile), OpenDocument (ODT, ODS, ODP) i starsze formaty OpenOffice, zwykły tekst, tekst sformatowany, HTML i eksportować do formatu PDF .

#4
+9
aman207
2014-02-11 04:20:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli nadal lubisz funkcje pakietu Microsoft Office, ale nie chcesz wydawać pieniędzy ani zajmować się błędami z portu oryginalnego pakietu Microsoft Office, możesz wypróbować OneDrive. OneDrive jest tworzony przez Microsoft i oferuje Word, Excel, PowerPoint, Onenote i pliki tekstowe, które można tworzyć za darmo. Ma 5 GB wolnego miejsca. Umożliwia także importowanie plików w dowolnym formacie Microsoft Office (w tym doc (x), xml (x), ppt (x))

Chociaż nie zawiera „wszystkich” funkcji oryginału Microsoft Office (brakuje w nim takich elementów, jak kształty, rysowanie, niektóre opcje przeglądania i przeglądania oraz inne małe rzeczy), jest to nadal bardzo przydatne narzędzie i może być porównywalne z Dyskiem Google, ponieważ zawiera funkcję „automatycznego zapisywania podczas edycji”, brakuje jednak niektórych pomniejszych funkcji, takich jak rysowanie lub równania matematyczne.

Zrzuty ekranu:

Web Word

Web Powerpoint

Web OneNote

Web Excel

Nie wiedziałem, że skydrive oferuje to wszystko za darmo. Wydaje mi się, że importowanie doc (x) / ppt (x) / ppt (x) działa bezbłędnie?
@Olli O tak. Zapomniałem to dodać.
Uważam, że zmiana nazwy będzie dotyczyła jednego dysku. Dopóki ktoś ich nie pozwie.
@JourneymanGeek Tak, masz rację. Moja pamięć mnie zawodzi.
#5
+8
MadTux
2014-02-06 15:48:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lubię używać Abiword (nie martw się - nie jest tak brzydki, jak sugeruje strona) z Gnumeric - nie jest to pakiet biurowy, ale chyba że chcesz prezentacji, zwykle wystarczają. Nie mają zbyt wielu funkcji, ale są bardzo szybkie i mają przyjazny dla użytkownika interfejs.

Abiword:

Abiword Screenshot

Gnumeric:

Gnumeric Screenshot

Jak dobrze działa z dokumentami MS Office?
Jak dotąd nie sprawiało mi to żadnych problemów ...
Abiword wydał mi się niesamowicie malowniczy, kiedy ostatnio go używałem 2 lub 3 lata temu. Czy jest lepiej?
@Oxinabox Paintful? Lubię Abiword takim, jakim jest w tej chwili, więc może tak. Może po prostu mamy inny gust. Ale z pewnością jest to teraz ładny i użyteczny edytor tekstu.
#6
+7
MadTux
2014-02-06 16:13:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kolejnym - tym razem dość rozbudowanym - pakietem biurowym jest Calligra, na który składają się (opisy z ich stron):

 • Braindump to narzędzie do zrzucania i porządkowania zawartości Twojego mózgu (pomysłów, rysunków, obrazów, tekstów…) na komputerze.
  Działa, umożliwiając tworzenie i edytowanie tablic, które są nieskończone płótno, na którym możesz dodawać teksty, obrazy, wykresy, rysunki…
 • Flow to łatwa w użyciu aplikacja do tworzenia diagramów i schematów blokowych, ściśle zintegrowana z inne aplikacje Calligra. Umożliwia tworzenie diagramów sieciowych, schematów organizacyjnych, schematów blokowych i nie tylko.
 • Karbon to aplikacja do rysowania wektorów z interfejsem użytkownika, który jest łatwy w obsłudze użytkowania, wysoce konfigurowalny i rozszerzalny. To sprawia, że ​​Karbon jest świetną aplikacją dla użytkowników zaczynających odkrywać świat grafiki wektorowej, a także dla artystów chcących tworzyć zapierające dech w piersiach grafiki wektorowe.
 • Kexi to wizualny kreator baz danych. Może być używany do projektowania aplikacji bazodanowych, wstawiania i edycji danych, wykonywania zapytań i przetwarzania danych. Formularze można tworzyć, aby zapewnić niestandardowy interfejs do danych. Wszystkie obiekty bazy danych - tabele, zapytania, formularze, raporty - są przechowywane w bazie danych, co ułatwia udostępnianie danych i projektowanie.
 • Krita jest Kreatywna aplikacja do szkicowania i malowania oparta na technologii Calligra. Niezależnie od tego, czy chcesz tworzyć obrazy artystyczne, kreskówki, grafiki koncepcyjne czy tekstury, Krita obsługuje większość tabletów graficznych po wyjęciu z pudełka.
 • Plan to projekt aplikacja do zarządzania. Jest przeznaczony do zarządzania umiarkowanie dużymi projektami z wieloma zasobami.
 • Stage to łatwa w obsłudze, a jednocześnie elastyczna aplikacja do prezentacji. Możesz łatwo tworzyć prezentacje zawierające różnorodne elementy, od grafiki po tekst, od wykresów po obrazy. Calligra Stage jest rozszerzalny za pomocą systemu wtyczek, dzięki czemu łatwo jest dodawać nowe efekty, nowe elementy treści, a nawet nowe sposoby zarządzania prezentacją. Dzięki integracji z Calligra, cała moc i elastyczność elementów zawartości Calligra są dostępne dla Stage.
 • Arkusze to w pełni funkcjonalna kalkulacja i arkusz kalkulacyjny. Użyj go do szybkiego tworzenia i obliczania różnych arkuszy kalkulacyjnych związanych z biznesem, takich jak dochody i wydatki, godziny pracy pracowników…
 • Słowa to intuicyjny edytor tekstu aplikacja z funkcjami DTP. Dzięki niemu możesz z łatwością tworzyć pouczające i atrakcyjne dokumenty.

Calligra Words Screenshot

Jest ładny i stabilny (z mojego doświadczenia), przyjemny w użyciu i dobrze współpracuje z KDE.

Uch. Czytałem „drogie” zamiast „obszerne” i już o to pytałem, zanim to ponownie sprawdziłem. Wygląda dobrze. Masz jakieś doświadczenia ze zgodnością z MS Office?
(To samo pytanie :)) Również dla mnie zadziałało, o ile pamiętam.
#7
+4
woliveirajr
2014-02-05 19:02:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wcześniej korzystałem z oprogramowania Teamlab

Zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i prezentację, które są kompatybilne z Word, Excel i PowerPoint. Potrafi otwierać, zapisywać, edytować pliki z tych programów.

Myślę, że moduł „edytor dokumentów” ma funkcje, których normalnie używasz w edytorze Word: czcionki, formatowanie znaków i akapitów, wstawianie obrazów i tabel.

To rozwiązanie chmurowe, bezpłatne do użytku osobistego.

Teamlab to teraz [OnlyOffice] (https://www.onlyoffice.com).
#8
+3
Rudolf FERENC
2015-08-05 22:58:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Używam EuroOffice, bezpłatnego pakietu Office, który jest oparty głównie na kodzie źródłowym OpenOffice, ale jest wzbogacony o profesjonalne narzędzia językowe i filtry plików Microsoft Office z LibreOffice. Oferuje również wiele bezpłatnych rozszerzeń (a także kilka komercyjnych). Działa w systemach Linux, Windows i Android.

#9
+1
niutech
2017-02-15 03:00:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ONLYOFFICE Desktop Editor to edytory tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji typu open source dla systemów Windows, Mac OS X i Linux. Twierdzą, że wśród bezpłatnych pakietów biurowych jest najlepsza zgodność z formatem Microsoft Office. Daj im szansę!

OnlyOFFICETo pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...